top of page

Ceramidy - proč jsou tak opěvované

Aktualizováno: 2. 1.

Určitě jste se již s ceramidy někde "potkali". Najít je můžete v napříč spektrem pleťové kosmetiky, zejména v produktech proti stárnutí. Ceramidy pomáhají pokožce zadržovat vlhkost, posilují její ochrannou bariéru a udržují její vzhled pevný – omlazují vzhled pokožky.Co jsou ceramidy

Jednoduše řečeno, ceramidy jsou tuky, které se přirozeně nacházejí ve vysokých koncentracích v nejsvrchnějších vrstvách kůže. Tvoří přes 50 % složení pokožky, takže není překvapením, že hrají zásadní roli při určování toho, jak vaše pokožka vypadá a jak reaguje na hrozby prostředí.


Jaká je funkce ceramidů

Představte si svou pokožku jako stavbu z cihel. Tím, co drží cihly pohromadě je malta. Cihly jsou naše kožní buňky a malta jsou ceramidy. Ceramidy pomáhají držet pokožku pohromadě tím, že vytvářejí ochrannou vrstvu, která omezuje ztrátu vlhkosti a chrání před viditelným poškozením znečištěním a dalšími environmentálními stresory - urban polutions. Ceramidy jsou silnější než retinol či peptidy (nicméně skvěle se spolu doplňují).


Ceramidy a náš věk

Věk a poškození sluncem snižují účinnost přirozených ceramidů obsažených v naší pokožce. Postupem doby dochází k významné ztrátě, což oslabuje kožní bariéru. Výsledkem je sušší, drsnější pokožka, vrásky, podráždění, zarudnutí a viditelné známky dehydratace.


Výhody ceramidů

Dobře formulované produkty péče o pleť obsahující ceramidy pomohou posílit kožní bariéru a zvýšit hydrataci – zajistí vám plnější, hladší a pevnější pleť s menším počtem viditelných linek a vrásek a méně známek citlivosti. Hotové produkty by měly být co nejméně vystaveny světlu a vzduchu - výborné jsou pak obaly v podobě tub, různé pumpičky, airlessky.


Pro jaký typ pleti jsou ceramidy vhodné

Ceramidy jsou s pokožkou identické, proto jsou ideální pro každý typ pleti, včetně té nejcitlivější, náchylné k praskání, jsou vhodné i pro mastnou pleť. Postupně by se měly zařazovat do produktů pro věkové kategorie 30+ - čím více je nám let, tím by se mělo dávkování pomalu zvyšovat.


Kombinace s ostatními látkami

Ceramidy jsou nejúčinnější, když jsou kombinovány s dalšími složkami, které vyživují pokožku, jako jsou mastné kyseliny (tuky), glycerin apod. Žádná jednotlivá ingredience nemůže udělat vše pro boj s viditelnými známkami stárnutí, je třeba aktivní látky kombinovat. Ceramidy se skvěle snoubí s peptidy, antioxidanty a surovinami bojujícími proti volným radikálům. Jmenovitě třeba Pomegranate lipoactiv, Young lipoactiv, Rozmarýnový CO2 extrakt, Vitamín E, C-Pep Tricoll. Díky surovinám s obsahem AHA kyselin se budou hotové produkty lépe vstřebávat do pokožky. Vstřebávání pomůže i Lysofix, který zvyšuje penetraci a biologickou dostupnost aktivních látek.


Zdroje:

https://www.byrdie.com/ceramides-4693671


696 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page