top of page

Smršťovačky - tvořím se synem :)Mám úžasného syna, který strašně rád tvoří, v podstatě cokoliv. Asi je zbytečné hádat, po kom to dítě je :). Samozřejmě že v tomto případě po mně, protože já doslova miluji tvoření všeho druhu. Navíc mi do mailu v týdnu přišla nabídka knih ve slevě od Dobrovského, tak jsem se podívala. A utrácela, jak jinak. Jsem prostě blázen do knih a v posledních letech utrácím hlavně za ty, kde jsou návody na cokoliv - vždyť to říkám, blázen no. Ono co kdyby se někdy něco takového šiklo, že? A jednou z ulovených knih byly Smršťovačky. Hnedka mi bylo jasné, že půjdu shánět smršťovací folii. Ještě že kousek od práce máme takové to klasické papírnictví, kde mají snad úplně všechno...

Musím říct, že jsem se trefila. Jen jsem to doma vytáhla z kabelky, hned jsem byla zasypaná otázkami: Jak se to dělá? Proč se to smršťuje? Kdy budeme dělat přívěšky? V sobotu i v neděli jsme tedy s Jakubem hned vyzkoušeli, jak nám to půjde.


Jak to tedy funguje? Je třeba koupit si speciální folii, na které je z jedné strany nanesené vlákno, které se vlivem tepla nevratně smršťuje. Určitě existuje více výrobců. Ta, co jsem koupila já nebyla moc kvalitní, protože se na ní strašně špatně nanášela barva. Používají se totiž buď kvalitní pastelky (my vzaly ty silné od Koh-i-noor), nebo nesmyvatelné fixy. Barva se nanáší na hrubou vrstvu, tedy na vlákna. No a když je jich málo, tak je to ve výsledku takové trochu "vyblité". Na hladkou stranu se obkreslí nebo rukou načrtne (já obkresluji neb kreslit neumím) nějaký motiv nesmyvatelnou černou fixou a na hrubou vrstvu, jak jsem již psala, se poté nanáší barva.

Po nanesení barvy se motiv vystřihne. Dráčka jsem dělala já :)

Po vystřižení se motiv dá na alobal a zapeče se minutku při 150°C. Trouba musí být na 150°předehřátá. Motiv se zkroutí a smrskne 2,5 x. Rybka byla původně přes mou celou dlaň a ve výsledku je o něco málo větší než kovová padesátikoruna. Pokud chcete mít motiv jako přívěšek, je třeba ho před zapečením proděravět buď kancelářskou děrovačkou, nebo můžete použít nějaký vyrážecí motiv. Po upečení se motiv vyjme, vloží mezi list papíru a zatěžká se na chvíli knihou. Potom už jen za pomoci kleštiček, nejlépe bižuterních (ještě že je mám), přiděláme kroužek a připevníme závěsné očko. No a přívěšek je hotový.

Musím říct, že Kubu tohle opravdu bavilo, takže je mi jasné, že půjdu kupovat další várku fólií. Jen nevím, kam to budeme dávat :).


A teď malý kvíz. Uhádnete, co to je přívěšku mezi rybkami?


Necháte se zlákat k podobné akci a nebo už jste ze smršťovací folie tvořili?


161 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page