top of page

Chladivý gel

Aktualizováno: 18. 2. 2018

Zkoušeli jste někdy vyrobit gel na pokožku, který by nelepil? Pokud jste použili xanthanovou gumu k jeho zahuštění, tak mi asi dáte za pravdu, že to bez lepivého ocásku jaksi nejde. Naštěstí ale existují jiná přírodní zahušťovadla, která fungují skvěle a při roztírání se nejen krásně rozetřou, ale hlavně nelepí. Přesně takovou surovinu jsem použila do chladivého gelu, který ocení hlavně muži po holení. Pozor, díky obsahu máry je třeba se vyhnout oblasti očí.

Na tomto gelu je navíc skvělé to, že si ho snadno můžete přizpůsobit sobě a namísto máty ve všech podobách lze použít i jiné autentické šťávy , lze přidat hydratační či zklidňující složky. Prostě tady se lze doslova vyřádit podle vlastních požadavků.


Rozpis na 50 ml


23 ml vody

4 g aloe extraktu

1,5 g hroznové polyfenoly

5 g mátové šťávy

0,7 g Sucraclear

10 kapek esenciálního oleje z máty kadeřavé

10 kapek Sensicare

2-3 kuličky hydroxidu sodného


Postup výroby je jednoduchý, ale je třeba, aby jste měli po ruce kapučínovač, protože bez toho prostě Sucraclear nerozmícháte. Do kádinky nebo vyšší skleničky odměříme vše mimo Sucraclearu. Ponoříme kapučínovač, zapneme a pomalu přisypáváme odvážený Sucraclear a mixujeme. Vše nám zabere tak minutku, déle ne.


Pokud vás zarazil ten hydroxid, tak se prosím neděste. Hydroxid je surovina, která se používá k úpravě pH směrem nahoru, protože je velmi zásaditý a používá se i v kosmetice (ve vzorových recepturách se běžně objevuje). K úpravě pH lze použít i sodu bicarbonu, ale ta se hůře dávkuje a hlavně se zcela nerozpustí.

Bez úpravy pH je gel opravdu dost kyselý 4-4,5, po přidání 3 minikuliček (opravdu těch pidi, co mají v průměru cca 1 mm, ne těch velkých) je pH 5-5,5.


#muzi #jednoduché #osvěžující #máta #chladive

629 zobrazení2 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page