top of page

Takové malé domácí SPA - aneb užijte si svou koupel naplno

Ne každý si může dovolit jet do lázní, ale pokud máte doma vanu, můžete si dopřávat své vlastní soukromé SPA. V tomto příspěvku bych ráda nastínila, jak si užít koupel naplno. Podíváme se na teplotu, ale třeba na specifika ročních období.


Pro mnohé z nás je koupel nejen o očistě, ale také o relaxaci a péči o sebe. Abychom z koupele získali například i maximum na emoční úrovni, můžeme použít difuzéry pro rozptýlení éterických olejů (bezpečnější metoda, pokud se různých důvodů chceme vyhnout jejich styku s pokožkou, byť ve zředěné formě). Pro svalovou relaxaci můžeme využít Epsomskou sůl - více o solích ve videu ZDE.


Jen na okraj, víte, že koupele mají svůj mezinárodní den? Je jím 14. červen


Ideální teplota koupele

Ideální teplota koupele se pohybuje mezi 32 °C a 40 °C, což je teplota těsně nad průměrnou tělesnou teplotou. K měření nemusíte používat teploměr, stačí ponořit zápěstí do vody. Pokud je vám teplota příjemná, jste v správném rozmezí.


Zdravotní přínosy

Teplá koupel má mnoho zdravotních výhod. Pomáhá zlepšit kvalitu spánku, může snížit krevní tlak a zmírnit stres. Aktivním jedincům může ulevit od svalové únavy. Některé studie dokonce naznačují, že může zlepšit zdraví srdce. Přínosy teplé koupele zahrnují také zlepšení cirkulace a podporu detoxikace těla.


Příliš horká koupel

Vaše koupel může být příliš horká. Pokud se musíte pomalu ponořovat do vody nebo se začínáte potit, je voda příliš horká. Taková koupel může vysušovat pokožku a zhoršovat stavy jako ekzém, růžovka nebo lupénka. Pokud trpíte těmito kožními problémy, buďte obzvláště opatrní na teplotu vody. Příliš horká voda také může dočasně snížit krevní tlak, což může být rizikové pro ty, kteří mají krevní tlak nízký. Možná jste sami někdy zažili, že se vám z koupele motala hlava...


Koupele a roční období

Jaro

Ideální teplota je shodná s doporučovanou. Frekvence koupelí ob den s tím, že je vhodné do koupele přidat zvlhčující látky - aloe vera, med, glycerín. Po zimně totiž může být pokožka více dehydratovaná, takže zvlhčovače mohou být dobrým pomocníkem.

Léto

V letních měsících se koupejte nebo sprchujte při nižších teplotách, ale ne ve studené vodě. To totiž povede k "uzavření horkosti v těle" a následné potřebě těla prohřát ochlazenou pokožku. Místo toho se rozhodněte pro vlažnou teplotu a udržujte koupel krátkou – stačí deset minut nebo méně. Díky tomu se budete cítit svěží a plní energie. Skvělé bude přidávání mátového nebo lipového hydrolátu do koupele (nebo alespoň nálev) - přirozeně ochlazují. Tip na ochlazení při přehřátí - NIKDY se neochlazujte celí, může dojít až k zástavě srdce. Bezpečné, ale velmi účinné je ochlazení předloktí. Napusťte si hodně studenou vodu a ponořte do ní celé předloktí. Pokud to nejde, použijte alespoň chladné obklady na předloktí a kotníky.

Podzim

S příchodem podzimu se většinou budu chtít zase prohřát. Koupele a sprchy by tak měly být již teplejší, ale zase pozor na přehřátí. Je lepší si dopřát koupel nebo sprchu po kratší čas s malinko teplejší vodou, než se do více teplé vody naložit na delší dobu. Vyzkoušejte si do koupele přidat ovesné mléko vlastní výroby. a nebo zkuste nadrtit ovesné vločky, dejte je do silonové podkolenky, zavažte ji a "housenkou" se potom omývejte. Uvidíte, jak bude vaše pokožka nádherně vyživená.

Prohřátí navodí také zahřívací EO nebo CO2 extrakty - postačí je difusovat. Velmi dobře funguje skořice (no tady je opravdu žádoucí použít difuser, skořice je velmi dráždivá), hřebíček, ale i CO2 zázvor, benzoe...

Zima

Zimní období je ideální pro prohřívací koupele - dopřejte si klidně 15 minutové, s mírně vyšší teplotou (je lepší horkou vodu v půlce koupele třeba připustit, než se rovnou spálit...). Využijte prohřívací oleje jako na podzim a zvažte, zda do koupele nevyužít i koupelová máslíčka - sice bude vana mastná, ale naše pokožka může být v zimě více náchylná k projevům různých dermatitid. Nebo po koupeli využijte tuhé tělové krémy - úplně se nabízí obohatit je o pečující CO2 extrakty na bázi oleje, nebo hojivý CO2 heřmánek, měsíček, chmel.


Užijte si koupel naplno


Odložte telefon

Pokud patříte mezi ty, kterým telefon přirostl k ruce, teď je ta pravá chvíle provézt alespoň dočasnou amputaci.

Koupel se musí prožít a ne odbýt jako něco, co tu je jen pro očistu těla. Koupel prostě je i očistou duše. Nechte svůj stres za dveřmi koupelny. Udělejte si čas na to, abyste se spojili sami se sebou. Vnímejte svou pokožku, to jak se hýbe voda, šplouchají kapky, nebo zavřete oči a jen vnímejte ten klid - je to neuvěřitelně užitečná chvíle pro vaši duševní pohodu. Pokud preferujete hudbu, dopřejte si jí a zaposlouchejte se do svých oblíbených skladeb.


Správné osvětlení

Světlo by mělo být příjemné pro oči a zároveň by mělo poskytovat dostatek světla do prostoru. Měkká bílá nebo teplá bílá LED žárovka je pro koupelny optimální. Toto světlo je navíc s dobrou kombinací jak energetické účinnosti tak uklidňujícího světla.

Pokud si rádi dopřejete ranní koupel ve vaně, využijte na maximum denní světlo. Pokud nemáte možnost mléčného skla, použijte jednoduchý papírový paraván. Ostatně pokud bude pomalovaný rostlinami, bude prožitek ještě lepší.


Nepřehánějte to

Už jsem se trochu zmiňovala o délce koupele. I když to může svádět, nezůstávejte ve vaně déle než 30 minut. Optimální doba je mezi 10-20 minutami. Pokud si dopřáváte koupel déle, dochází k vysušování pokožky a v mnoha kulturách se věří i tomu, že z vás odchází do vody příliš životní energie.


Koupání je prostě univerzální akt, který se po staletí praktikuje po celém světě a v různých kulturách. Je to běžný způsob, jak očistit své tělo, uvolnit mysl a spojit se s ostatními (zejména ve veřejných lázních). Využíváme k tomu různé možnosti od geotermálních bazénů na Islandu až po onsensy (horké přírodní prameny s minimálně 19 minerály) v Japonsku nebo uměle vytvořená prostředí. Koupelové rituály a tradice jsou univerzálním zážitkem, který nás všechny spojuje.


Informace jsem pro vás vyšpionila ve Františkových Lázních, na webu a doplnila o své zkušenosti a znalosti.

97 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page