top of page

Kyselina hyaluronová - její formy a účinky

Kyselina hyaluronová (KH) je fenoménem dnešní doby. Ze všech stran na mě poslední dobou vykukuje reklama, že ten a onen produkt KH obsahuje, pějí se ódy o jejích účincích. Možná ale nevíte, že na globálním trhu existuje několik forem od nízko přes vysokomolekulární. Jejich účinky jsou rozdílné, ačkoliv se stále jedná o KH neboli hyaluronan.


Stručně řečeno KH hraje základní roli při zachování napětí, pružnosti a poddajnost pokožky. Svými antioxidačními účinky ji chrání před volnými radikály, podporuje tvorbu kolagenu a podílí se na jiných důležitých biologických pochodech v pokožce. Stárnutím se koncentrace kyseliny v pokožce rapidně snižuje. Tím dochází k dehydrataci pokožky, které je příčinou jejího blednutí a vrásnění. Pravidelné dodávání této kyseliny je  velmi důležité pro zdraví a mladistvý vzhled pokožky.


Pojďme se spolu podívat na KH trochu hlouběji.


V tabulce vidíte, jak se obsah KH v pokožce snižuje s přibývajícím věkem. Je tedy zřejmé, že její dodávání je nezbytné pro správné fungování pokožky. Jejím doplňováním dosáhneme mladistvějšího vzhledu.

Jak jsem již v úvodu psala, na trhu existuje několik forem KH. Čím nižší molekulární hmotnost (Mda) má, tím hlouběji proniká do pokožky. Vysoko (1,8 - 2,5 Mda) a středně (0,5 - 1,3 Mda) molekulární tvoří ve spojení s vodou více či méně viskózní gel, nízkomolekulární (0,004-0,008 Mda) naopak gel v podstatě nevytváří.

Účinky jsou poté také rozdílné.


Díky viskozitě, vysoko a středně molekulární formy tvoří na pokožce a ve svrchních vrstvách epidermisu v podstatě film, jehož hlavním úkolem je zadržet v pokožce vodu. Tyto formy tedy stojí přímo za zlepšení hydratace pokožky, středně molekulární již podporuje tvorbu kolagenu a udržuje pokožku pružnou.

Nízkomolekulární forma vykazuje už výrazné anti-aging účinky. Proniká totiž podstatně hlouběji a má schopnost doslova vypínat pokožku "zespoda".

Nejlepších účinků se dosáhne vzájemnou kombinací vícero forem kyselin. Dávkování u všech je poměrně nízké, od 0,1 do 0,5 %, speciální produkty obsahují až 1 %, ty se pak ale řadí mezi séra. Hotový produkt by neměl celkově přesáhnout 1% hranici. Poté jsou už na místě dermální testy, které si samozřejmě nemůžeme dovolit. Ostatně o tom, jak účinná KH je, se můžete přesvědčit na posledním snímku.


Zdroje: produktová dokumentace výrobce


#suroviny #informace #promo

1 355 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page