top of page

Jak dát starému punc novoty - tvoření s dětmi

Aktualizováno: 16. 1. 2019

Můj syn má tvořivého ducha, proto se snažím vést ho k různým výtvarným aktivitám. Na víkend jsem si pro něj nachystala "malování" s akrylovými barvami. A protože mám ráda zároveň i věci, které jsou buď funkční, nebo mohou někoho zdobit, řekla jsem si, že ho nechám "zrestaurovat" starý zašlý dřevěný podnos. Nakolik se mu dařilo, můžete nakonec posoudit sami, protože jsem vše fotila a vznikl tak pěkný fotonávod.

Dno podnosu je "vybarvené" akrylovými barvami, přes který jsem druhý den nalila pryskyřici. Povrch je nejen nádherně hladký, ale také dost tvrdý a snese i přenášení horkých hrnků či konvice. Barvy si syn (9 let) vybíral sám.

Použila jsem akrylátové barvy, které jsem koupila ZDE. Obsah bílé lahvičky vpravo zajistí plovoucí efekt barev, které se pak pěkně prolnou.Bílou barvou natřel nejen dno, ale hlavně bočnice, které byly pěkně zašlé.


Následovalo namíchání barev do kelímku. Barvy se buď mohou takhle smíchat dohromady, nebo se mohou nanášet postupně, prostě jak kdo chce. Potom barvu nalil cik cak na dno.

Pro efekt prolnutí natáčel střídavě na strany. Barvy se tak promísily a vytvořily zajímavý efekt.


Neprozřetelně jsem nechala venku skleněnou drť, takže střípky skončily na dně taky. Ono to sice udělá zajímavou mozaiku, ale pak musíte počítat s tím, že pryskyřice nalijete 2 x víc, než by bylo bez drtě třeba.


Druhý den jsem nastoupila já a celé dno jsem přelila pryskyřicí PA-20.

Jak jsem psala, díky skleněné drti na podnos padlo pryskyřice docela dost - 450 g. Normálně by stačila třetina, max polovina.Podnos by klidně mohl vzniknout jen z podbarvené pryskyřice. To bych ho ale musela dělat já. PA-20 hodně rychle tuhne a přeci jen jsem si říkala, co kdyby na sebe Kuba ty barvy vylil. Akrylát se vypere a z rukou snadno smyje, ale pryskyřice?


Podobným způsobem jde samozřejmě čarovat s řadou dalších věcí. Pryskyřice ale není určená k servírování jídla. Pokud vám na ní kousek spadne, tak bych to neřešila (ostatně dělají se s její pomocí povrchy kuchyňských linek), ale myslím tím klasické servírování.


Musím napsat, že Jakuba tohle "malování" opravdu baví. Jde o nenáročnou techniku, která je vděčná a zvládnou jí i děti. Navíc je přeci hezké, když s dětmi tvoříme a rozvíjíme tak jejich dovednosti.


Napište mi, co vyrábíte s dětmi.

200 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page