top of page

Šeříkový extrakt

Aktualizováno: 2. 5. 2022

Obvykle nedávám příspěvky v procesu tvoření, ale pokud bych čekala, až bude extrakt hotový, bylo by po šeříku a vy by jste si museli počkat až do příštího roku. No a to mi přijde škoda. Proto je na fotce šeřík naložený a recepty z něj budou až za 3 týdny. Určitě si ho ale podle návodu "naložte", protože budete překvapení, na co všechno šeřík lze využít v kosmetice. Pojďme na to...

Návod na výrobu extraktu


Výroba extraktu je velmi jednoduchá. Do čisté nádoby (vydezinfikované) si připravíme macerační médium. Jednoduše v poměru 1:1 smícháme vodu (destilovanou nebo demineralizovanou) s glycerínem, množství podle sklenice, ve které budeme macerovat.


Do sklenice s víčkem nasypeme čerstvé šeříkové květy - dáme si tu práci a pěkně je otrháme, jenom kvítka :). Malinko zmáčkneme a zalijeme maceračním médiem. Malá pomůcka proti vzduchovým bublinám. Vezmeme si pěkně čistou špejli nebo špikovací jehlici (prostě cokoliv dlouhého ale tenkého) a sklenici s ní několikrát "projedeme" a bublinky uvolníme. Tento krok je důležitý, protože v macerátu by neměly bublinky být, hrozí pak zahnívání vyčuhujících kousků rostlin. Protože chci mít opravdu jistotu, že se mi rostliny nebudou v průběhu macerace (extrakce) kazit, používám malou fintu. Na kosmetický bavlněný tampon nastříkám dezinfekční prostředek (líh) a ten pak vložím nahoru na hladinu.


Sklenici uzavřeme a necháme v temnu alespoň 2-3 týdny macerovat. V průběhu macerace s ní několikrát protřepu. Vždycky ale sklenici po protřepání otevřu, odstraním bublinky a dám nový tampon s lihem.


Po uplynutí doby macerace extrakt přefiltruji přes jemné plátno nebo netkaný textil, zkontroluji pH, popřípadě upravím tak, aby bylo pod 6 (kyselinou mléčkou nebo pár zrníčky kyseliny citronové) a přidám na každých 100 ml extraktu 20 kapek Senzicare a uskladním v ledničce.


Hotový extrakt je vhodný v dávkování až 20 % do produktů, které obsahují vodní fázi.


Výhody šeříku v kosmetice:

- antioxidant

- hydratuje a udržuje vlhkost v pokožce

- reguluje kožní maz

- proti akné

- zjemňuje pleť

- vlasům dodává lesk


Díky za to, že čtete můj blog a že nakupujete suroviny v mém eshopu.


#jednoduche #extrakt #serik

2 912 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page